24 Ekim 2014 Cuma

Mide Balonları çeşitli özelliklerine göre 4 genel gurupta toplanabilirler.

1- Ayarlanmayan Balonlar


A-)Hava İle  Şişirilen Balonlar
Dışı silikon ile kaplı çift katlı polimer yapıda bir balondur. Yaklaşık olarak 650 – 700 cc hacime kadar hava ile şişirilir.
Balonun şişirildikten sonraki ağırlığı 30 gr kadardır.Bu hafifliğin en önemli avantajı bulantı ve öğürtü hissinin sıvı ile şişirilen modellere göre daha az yaşanmasıdır.en fazla 6 ay sonra tekrar endoskopik izlem yardımı ile söndürülerek mideden alınmaktadır.

B-)Sıvı İle Şişirilen Balonlar
Dünyada en yaygın olarak uygulanan mide balonu tipidir. Yumuşak, şeffaf silikon malzemeden yapılmıştır.
Yerleştirme tüpünün ucunda sönmüş olarak sarılı halde endoskopik kontrol altında mideye ilerletilir ve tuzlu su çözeltisi ile şişirilir. Tuzlu su çözeltisi içine mavi boya katılır. Bunun amacı çok düşük de olsa olabilecek kaçaklar sonucunda dışkı ve idrarın maviye boyanarak kaçak hakkında erken uyarı oluşturmasıdır. Mide balonu endoskopik gözlem altında ağız yoluyla uygulanmaktadır.

2-Ayarlanabilir Balonlar 

A-)Spatz:
Silikon malzemeden yapılmıştır. Bu mide balonunun diğer mide balonlarından farkı, ucunda çıpa görevi gören bir parçasının balona bağlı olarak midede kalmasıdır.
Bu parça daha sonra oluşabilecek sönmeler sonucunda mide balonunun mideden ince barsağa erkenden kaçmasına engel olacak bir çıpa görevi görmektedir.Bu çıpa parçası aynı zamanda balonun mideden çıkartılmasına gerek kalmadan endoskopik yöntemle hacminin azaltılıp arttırılmasına olanak tanımaktadır. En önemli özelliği tam 12 aylık bir süre mide de bırakılabilmesidir. Ayarlanabilir olma özelliği ile bu süre içinde hacmi arttırılarak mide adaptasyonuna karşı önlem alınabilmektedir. 12 aylık sure sonunda balon çıkartılmadan söndürülerek midenin toparlanmasına olanak tanır. Gerekli süre sonunda tekrar şişirilerek kullanılabilir.


B-)Endogast:
Mide içinde kalıcı olarak yerleştirilen bir protezdir.  Mekik şeklinde silikon malzemeden yapılmıştır. Yaklaşık olarak 250 cc hava ile şişirilir.

Hacim olarak az miktarda şişirilmesine karşın, midenin fundus adını verdiğimiz kısmına kalıcı olarak tespit edildiğinden dolayı kilo vermede etkili olmaktadır. Mide fundusundan Ghrelin adı verilen hormon salınmaktadır. Ghrelin düzeyi açlık sırasında artmaktadır.Kalıcı olarak mide fundusuna tespit edildiğinde, sürekli baskı yaparak Ghrelin hormon salınımını azaltmaktadır.  Ghrelin düzeyindeki düşüklük açlık hissini baskıladığından kilo vermeye katkıda bulunmaktadır.

Bu protez balon diğer mide balonlarının aksine 2 yıl yerinde kalabilmektedir. Mide içinde  balonu fundusa tespit eden mekanizma aynı zamanda ayarlamayı da sağlayan bir düzenek içermektedir. Bu parça aynen ayarlanabilir mide bandında olduğu gibi balondan çıkıp mide duvarından geçerek cilt altına tespit edilen bir silikon haznedir. Mide duvarından geçilerek asıldığı için balonu mide duvarının fundus bölümüne tespit eder. Cilt altında tespit edilen ayarlama haznesine ciltten girilen bir iğne yardımı ile ulaşılır.  Balonun mide içinde kaldığı sürece istenilen her zaman kolaylıkla ve endoskopi gereksinimi olmaksızın ayarlamaya izin verir.Protezin hacminin küçük olması (yaklaşık 150 - 250 cc) ve fundusa tespit edilmiş olması hastada meydana gelmesi beklenen bulantı, kusma gibi rahatsız edici etkilerin en az düzeyde kalmasını sağlamaktadır.


3-Duo Balonlar 


2007 yılından beri özellikle Avrupa’da yaygın olarak kullanılan balon türüdür. 450 cc hacminde iki haznesi olan, tuzlu su ile şişirilen silikon yapıda kompozit bir balondur.Mide içinde yaklaşık 900 cc hacim kaplayarak mide hacmini etkin olarak azaltır.  Bütün güncel balonlarda olduğu gibi mide de 6 aydan fazla bırakılmaz.  5 yorum:

 1. Yazınız cok güzel olmuş

  YanıtlaSil
 2. Markalar ve ortalama fiyatları hakkında bilgi verirseniz yada yayın yaparsanız faydalı olacağına inanıyorum.

  YanıtlaSil
 3. Cok teşekkürler aydınlatıcı oldu bnm icin sagolun

  YanıtlaSil
 4. farkli markalardan bahsediliyor acaba fark varmidir ona görede de fiat artiyor onereceginiz marka varmidir tesekkürler

  YanıtlaSil
 5. Bu balonlardan hangisi en çok kullanılıyor ve fiyatları nedir lütfen bildirirseniz memnun olurum.

  YanıtlaSil

Bırakdığınız her yorum benim için çok önemli ve özel . Teşekkür ederim <3