31 Aralık 2014 Çarşamba

Marketlerden satın aldığımız şekerli vanilin , vanilya aroması vsler tamamen yapay kimyasal aromalar , gerçek vanilyadan yapılmıyorlar. Türkiyede ise gerçek vanilya özütü bulmak oldukça zor bu yüzden evde vanilya yapmaya başladım.İçindekiler
  • 4-5 Tane Vanilya Çubuğu 
  • Kavanozun tamamını dolduracak kadar votka
Hazırlanışı
  • Vanilya çubuklarını boylamasına dörde bölelimki özü rahatça votkaya geçebilsin
  • Vanilya cubukları kavanozumuza güzelce yerleştirelim
  • Vanilyaları örtecek şekilde votka koyalım
  • Kavanozumuzun ağzını sıkıca kapatalım
  • Güneş görmeyen bir yerde 3-4 günde bir kavanozu çalkalayarak 2 ay dinlendirin

Vanilya özütünüzün içine votka ve vanilya çubuğu ekleyerek buzdolabında hiç bitmeyen bir vanilya extresine sahip olabilirsiniz.
Keklerde kurabiyelerde gönül rahatlıyla kullanacağınız bu tarif şekerli vanile oranla çok daha güzel bir vanilya tadına sahip olmanıza olasılık tanıyacak .

Alkol kullanmak istemeyenler için evde kendi şekerli vanilinlerini yapabilirler , Temiz bir kavanozun içine ortadan boylamasına sonrasındada küp küp doğranmış 4-5 vanilya çubuğunu bir kavanoz pudra şekerinin içine koyarak bir hafta sonra kullanabilecekleri evde kendilerin doğal olarak yaptığı şekerli vanili elde etmiş olurlar.

Afiyet olsun.

Vanilya Nedir ? ve Vanilyanın Faydaları Nelerdir?

Bilimsel olarak “Vanilla Planifolia” ismiyle bilinen vanilya bitkisi özellikle Meksika ve komşu ülkelerde yetiştirilmektedir. Bu bitkiler asetik asit, kaproik asit, öjenol, furfural, izobütirik asit ve vanilin hidroksibenzaldehit içeren vanilya fasulyeleri taşımaktadır. Vanilya yaygın olarak gıda, içecek ve ilaç endüstrisinde aroma vermesi amacıyla kullanılmaktadır fakat vanilya yağı daha çok tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Vanilya özü çıkartma işlemi, solvent öz çıkartma yöntemi ile fermante edilmiş vanilya çekirdeklerinden elde edilir.

Özellikleri;

-Dinlendirici
-Ateş düşürücü
-Yatıştırıcı
-Antikanserojen
-Antidepresan
-Afrodizyak
-Sakinleştirici
-Antioksidan

Antioksidan: Vanilya yağı antioksidan özellikleri sergiler. Rahatsızlıklar ve hastalıkların arkasındaki en büyük neden olan, oksitlenmeyi önlemeye yardımcı olur.

Antidepresan:

Vanilya aroması sizi mutlu eder ve rahatlamanızı sağlar. Gerçek vanilya aroması özeldir; ancak sentetik vanilya veya suni olarak sentezlenmiş vanilin hidroksibenzaldehit de iyi aroma verir ve depresyon için iyidir. Vanilya aroması hoş tatlı ve yatıştırıcı olmakla birlikte çocuklardan yaşlılara kadar herkes bu aromayı çok sever. Vanilin hidroksibenzaldehit, vanilya yağının bir parçasıdır. Aynı zamanda antidepresan özellikte ve ruh halini düzeltmektedir.

Afrodizyak:

Doğru şekilde kullanıldığında bu yağ iktidarsızlık, erektil disfonksiyon, cinsel soğukluk, libido kaybı sorunlarını hafifletmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Testosteron, östrojen gibi bazı hormonların salınımını arttırarak normal cinsel davranış ve uyarılmayı teşvik etmektedir.


Ateş Düşürücü:

Bu yağ içinde bulunan eugenol ve vanilin hidroksibenzaldehitin gibi bazı maddeler enfeksiyonlar ile mücadele edip, iltihabı azaltarak ateşi düşürür. Sakinleştirici özellikleriyle inflamasyona bağlı ateşin azaltılmasına yardımcı olur.

Anti-Kanserojen:

Yukarıda görüldüğü gibi, bazı kanser türlerine neden olan serbest radikallerin ya da oksidanlar, vanilya yağı ile nötralize edilir ve böylece kanserli hücrelerin büyümesi önlenir.

Sakinleştirici:

Vanilya yağı tüm vücut sistemlerindeki iltihapları ve aşırı aktiviteyi yatıştırır. Stres, anksiyete, alerji, ateş ve konvülziyonun etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Yatıştırıcı:

Vanilya yağı, size sakin bir uyku sunuyor. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkileri yardımıyla kan basıncının düşürülmesini sağlar ve beyin üzerinde oldukça yatıştırıcı bir etkisi vardır.

Harmanlanabilir:

Vanilya yağı; portakal, limon, portakal çiçeği esansı, jojoba, papatya, lavanta, sandal ağacı ve diğer uçucu yağlar ile iyi uyum sağlar.

Diğer Yararları:

Östrojen gibi bazı hormonları aktive ederek, menstrüasyonun düzene girmesine yardımcı olur.

0 yorum:

Yorum Gönder

Bırakdığınız her yorum benim için çok önemli ve özel . Teşekkür ederim <3