7 Ocak 2015 Çarşamba


S: Mide Balonu Uygulaması Kimlere Yapılır , Bana Uygunmu?
 • İlk uygulamaya başlandığında, ameliyat riski yüksek morbid obez hastalara ameliyat öncesi kilo verdirmek amacıyla 
 • VKİ 40 üzerinde olan veya VKİ 35-40 arasında olup birlikte ciddi tıbbi problemleri bulunduğu için zayıflatıcı cerrahi girişimi tolere edemeyecek hastalar veya bu özelliklere sahip oldukları halde cerrahi girişim uygulanmasını istemeyen hastalarda
 • Fazla kiloları açısından obezite cerrahisine uygun olmayan ancak fazla kilolarından etkin bir şekilde kurtulmayı başaramamış olan hastalarda
 • Hızlı kilo kaybı gerekiren acil durumlarda
 • Geçici şişmanlık tedavisi gerektiren durumlar.
 • Aşırı kilo nedeniyle tedavi edilemeyen tip 2 şeker hastalarında
 • Herhangi bir nedenle cerrahi tedavi uygulanması gerektiği halde obezitenin oluşturduğu cerrahi risk nedeniyle bu tedavileri uygulanamayan ve vücut ağırlığının cerrahi girişime uygun seviyeye indirilmesi gereken hastalarda kullanılması uygundur.
S:Mide Balonu Nasıl Takılır?
Tamamen endoskopik bir uygulama ile mideye yerleştirilen mide balonu , yine tamamen endoskopik şekilde çıkartılır.S:Mide Balonu Nerelerde ve Kimler Tarafından Uygulanır?
Endoskopi bu alanda eğitimini tamamlamış gastroenteroloji, gastroenteroloji cerrahisi ve çocuk gastroenterolojisi uzmanları tarafından yapılabileceği gibi, aynı zamanda endoskopist sertifikası olmak koşuluyla genel cerrah, iç hastalıkları ve çocuk cerrahisi uzmanları tarafından da yapılabilinir.

Endoskopik bir yöntem ile takılan mide balonu ise , daha önce mide balonu uygulaması yapmış ve  endoskopi ve mide balonu ile ilgili gerekli eğitimleri almış alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

S: Mide Balonu Uygulaması Öncesi Ne gibi Tahliller İstenir?
İstenilen tahliller uygulamayı yapacak hekimlere göre değişiklik gösterse de genelde detaylı kan ve hormon testleri , akciğer filmi , ekg , ultrason ve endoskopidir.

S:Hangi Mide Balonu Türü Daha İyidir?
Hasta beklentileri doğrultusunda hekimiyle birebir mutabakat yaparak balonunu seçmelidir. Balon türlerine değindiğimiz yazımız için buradan buyurun :) 

S:Mide Balonu Fiyatları Ne Kadardır ?
Mide balonu sgk tarafından ödenmeyip genellikle devlet hastanelerinde ücretsiz olarak uygulanmayan bir uygulamadır.
Operasyonun uygulanacağı hastane , hastanede kalış süresi , kullanılan balonun türü ve markası ve tabiki uygulayacak hekim mide balonu uygulamasında fiyatı belirleyen ana faktörler.
Mide Balonu uygulaması için rakamlar  2500 - 9000 tl arasında değişiklik göstermekte

S:Mide Balonu Uygulamasından Sonra Hastanede Yatarmıyım?
Genelde hasta aynı gün taburcu edilse bile bazı durumlarda bir gün gözetim altında tutulması istenir . Bazı extrem durumlarda ise hasta 3 güne kadar hastanede gözetim altında tutulabilir.

S:Devlet Hastanelerinde Mide Balonu Takılıyormu?
Bazı devlet ve üniversite hastanelerinde mide balonu uygulaması yapılmaktadır. Bu konudaki en sağlıklı bilgiyi basvurmak istediğiniz hastanenin genel cerrahi veya gastroenteroloji bölümünden alabilirsiniz.

S:Taburcu Olduktan Sonra Ne Kadar Süreyle Kontrole Gelmem Gerekir?
Mide balonu uygulamasından sonra doktorunuzun belirlediği periyodik aralıklarla ve bulantı , kusma aşırı ağrı gibi acil durumlarda doktoronuzun kontrolünden geçmeniz faydalı olacaktır. Bununla birlikte varsa doktorunuzun çalıştığı bir diyetisyenle yok ise kendi bulacağınız bir diyetisyenle 6 ay içinde sık sık görüserek sıkı bir beslenme programına tabi olmalısınız.
Unutulmamalıdırki mide balonu 6 aylık geçiçi bir dönemde sizinle kalmaktadır. Beslenmenizi ve egzersizlerinizi düzenleyerek kilo vermenizi maksimum düzeye çıkartabilirsiniz.

S:Mide Balonu Takıldıktan Sonra Diyet Yapmak Zorunlumu?
Mide balonu uygulaması yapıldıktan sonra midenizde yabancı bir cisim olduğunu unutmamanız gerekmektedir . Mideniz mekanik sindirmede ilk dönemler sorun yaşayacaktır bu yüzden doktorunuz size uygun bir beslenme programı verecektir. Mide balonundan sonra beslenme yazımız için buradan buyurun
Bununla birlikte mide balonunun sizinle kısa bir dönem kalacağından ve midenizin genişleme yetisinden daha önce defalarca kez bahsetmiştik , mide balonu takdırmaktaki amacınıza ulaşmanız için mutlaka diyet ve egzersizle bu süreçte üstünüze düşeni yapmalısınız.

S: Mide Balonu Takdırdıkdan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Mide balonu uygulaması genel anestezi altında yapıldığından ; beslenme , nefes egzersizleri , eğer verilmiş ise verilen ilaçların aksatılmadan kullanılması sürecin sorunsuz atlatılabilmesi için kilit öneme sahiptir.
 • Uygulama esnasında ağzınızdan , midenize kadar endoskopi uygulaması yapıldığından balon yerleştirme sırasında yemek borunuzda yada boğazınızda aşınmalar olabilir. Bu durumun besinlerin daha yumuşak ve tahriş edici olmasına dikkat edilmelidir. Dikkat edilmediği takdirde yemek borunuzda kalıcı hasarlar oluşabilir.
 • Mide balonu midenin içindeki yabancı bir cisim olduğu için mide bu yabancı cisimi tolere edene kadar  daha yumuşak gıdalarla çok yükleme yapmadan beslenmeniz gerekmektedir.
 • Balon takıldıktan sonra ise mideniz eski hacimden daha az kullanılır hacime sahiptir , bu yüzden yeme - içme dürtüsüne hakim olmak midenizin genişlememesi için gereklidir. Yemek yeme alışkanlıkları daha kontrollü ve sağlıklı olarak devam ettirilmesi tedavinin başarısını dire olarak etkileyecek kilit noktadır.

S:Mide Balonu Ne Kadar Sonra Çıkartılmak Zorundadır?
Mide balonlarının türlerine ve markalarına göre maksimum midede kalacakları süre değişsede ortalama bu süre 6 ay civarındadır.

S:Mide Balonu Daha ERken Çıkarılabilirmi Buna Neler Neden Olur?
Aşağıdaki durumlarda mide balonu erken çıkartılabilir;

 • Hastalardan bazıları bulantı, yanma, göğüste ağrı, reflü ve bazı kramplardan dolayı , bu yan etkilere dayanamayıp tedaviden vazgeçmek isteyebilirler. Bazı durumlardada bu karar hastanın kedisine bırakılmadan hekim tarafından verilebilir.
 • Doktor işlem sırasında balonun patladığını fark ederse balonu mideden çıkarmak zorunda kalabilir.
 • Sıvı ile şişirilen balonlar genellikle metilen mavisi ile renklendirilmis serumlar ile şişirildiğinden hastada eğer mavi renkli idrar yapma var ise balonun patladığı düşünülür ve balon çıkartılılması kararı verilebilir.


3 yorum:

 1. Mide balonu riskli midir ve ıstda nerede yaptırılabilir? Çünkü fiyatlar cok değişiyor.

  YanıtlaSil
 2. Meraba boy 1.57 kilo 85 mide balonu takilabilirmi

  YanıtlaSil

Bırakdığınız her yorum benim için çok önemli ve özel . Teşekkür ederim <3