2 Ocak 2015 Cuma

Daha önceki yazımda belirttiğim mide balonu çeşitlerine göre farklılık gösterse de genelde mide balonları ; mide içinde hacim kaplayarak kendi hacimleri ölçüsünde besinin miğdeye girmesini engellemektir.Hava veya sıvı ile dolu olması yada ikili veya tekli olması farketmeksizin her balon aynı prensipte kilo verdirir. Bazı balonlarda mide içerisine yerleştirilen balonlar aynı kelepçe yöntemi gibi dışardan ayarlanarak hacimlerine müdahale edilebilir.

Mide balonları ilk takıldıkları ayda hızlı kilo verdirirken , bu kilo kaybı sonraki aylarda hızla düşüp durmaktadır. Bu olay mide balonunun en büyük handikaplarından biridir nedeni ise midenin esnek yapısından kaynaklı olarak balona uyum sağlayıp kendini büyütmesidir.Hacimleri dışarıdan müdahale ile ayarlanabilen balonlarda bu sorunun kısmen önüne geçilmeye çalışılmıştır. Mide balonun takılmasının ardından geçen zamanda kilo verme yavaşladıkca balon hacmine ek yapılarak balonun kilo verdirme etkisi artırılmaktadır.
Kısacası mide balonunun etkisi , midenin genişleme ve uyum sağlama etkisi ile kıyaslanamayacak kadar azdır. Hasta eğer uygun diyet ve egzersiz programı içine girmez ise midesi genişleyerek balona uyum sağlayacak balon çıktıkdan sonra ise verdiği kiloyu fazlasıyla geri alabilecektir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Bırakdığınız her yorum benim için çok önemli ve özel . Teşekkür ederim <3