14 Ocak 2015 Çarşamba

Yeni bir yazı dizisine Bismillah çekip başlıyoruz bakalım.Malum son dönemlerde obezite cerrahisi giderek popülerlik kazanıyor özellikle de tüp mide ameliyatları. Arka arkaya ameliyat olan ünlülerin yeni halleri ise görenleri hayranlık içinde bırakıyor. BKM mutfak oyuncusu Pelin Öztekin , Işın Karaca  , Ozon Orhon , Gülay , Nermin Uğurlu , Kaan Kural hatta baskül ailesinin sevimli kızı fidan yani Gamze Gözalan benim aklıma gelen obezite cerrahisi geçirmiş isimler.
İş böyle medyatik olunca bu ameliyatlar hakkında bilgi edinmek isteyen insan oldukça fazlalaştı. Bir yandan gerçekten morbit obezite hastaları için sevindirici bir gelişme çünkü çaresiz olmadıklarını öğreniyorlar diğer yandan ise 10 kilo fazlası olan insanlarda ben ameliyat olmak istiyorum diye tutturuyor.
Benimde işim gün boyu zaten bu bilgileri talep eden insanlara vermek neden kendi internet sitemde olmasın ki dedim. Hem eski bir obezite ameliyatlısı olarak hemde bu camianın tabiri caizse mutfak kısmında olan biri olarak sizlere obezite cerrahisini konu konu irdelemeye karar verdim

Hadi o zaman fazla uzatmadan başlayalım.

Nedir Bu Tüp Mide ?

Tüp mide ameliyatlarında mideniz bir deney tüpü (yada bir muz) şeklinde küçültüldüğü için adı Tüp Midedir , midenize herhangi bir tüp takılmaz. Bazen arayan hastalar mide tüpü ameliyatı diye sorarlar hatta bazıları mideye tüp takıldığını bile düşünürler bu algı kesinlikle yanlıştır ve tabi ki komik bir algıdır nihayetinde her seferinde beni güldürür :) Hatta bazen tüp mide ameliyatı geçirmiş hastalar "LPG liyim" "Tüplüyüm" tarzı espiri bi şekilde durumu ifade ederler .

Tüp mide ameliyatının son yıllarda bu kadar popüler olmasının nedenleri ,

  • Ameliyat süresinin diğer obezite ameliyatlarına oranla kısa olması yani hızla yapılabilmesi dolayısı ile hastada daha az incinme olması ve hastanın daha çabuk iyileşmesi  
  • Hastanın yüksek kilolar verebilmesi 
  • Emilim bozucu ameliyatlar gibi vitamin , mineral ve protein takviyesine ihtiyaç duyulmaması
  • İhtiyaç halinde başka obezite ameliyatları yapılmasına imkan vermesi olarak sıralayabiliriz
Tüp mide ameliyatlarından sonra genellikle hastalar fazla kilolarının %80 nini verirler. Bu oran hastanın fazla kilosu , yaşı, yaşam tarzı , beslenme şekli , metabolizma hızı  ve aktivitesine göre değişiklik gösterebilir. 

Hatta bazen bu nedenlerden dolayı başarısızlık da gösterebilir ; şöyle açıklamak gerekirse kola , kuru yemiş , alkol  veya çikolata gibi yüksek kalorili gıdalarla ağırlıklı olarak beslenen ve hareketsiz yaşamları olan hastaların tüp mide ameliyatlarında başarılı olmaları neredeyse imkansızdır. Ayrıca belli bir kiloyu veren tüp mide hastalarının zayıfladıktan sonra yeme düzenlerini yüksek kaloriye kaydırmaları verdikleri kiloları geri almalarına neden olacaktır.Bu konuyu detaylı olarak başka bir yazıda inceleyeceğiz.Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sleeve gastrektomi aynı zamanda “uzunlamasına gastrektomi” veya “tüp mide” olarak da adlandırılmaktadır.

Tüp mide ameliyatı da diğer obezite ameliyatları gibi laparoskopik yani kapalı yöntemle yapılmaktadır. Her biri yarım santimlik 5-6 ufak delikten yapılan laparoskopik tüp mide ameliyatında sadece midenin bir kısmının çıkartıldığı delik yaklaşık 2 cm civarındadır.

Ağızdan mideye indirilen bir boru ile midenin genişliği ayarlanarak tek kullanımlık özel aletlerle karından laparoskopik şekilde girilerek mide hem kesilir hemde aynı zamanda dikilir.Bu işlem esnasında midenin %80 ni alınır , çıkartılan kısımda midenin ghrelin (açlık) hormonu salgılayan kısmı bulunan fundus kısmıda yer almaktadır. Ameliyat tamamlandıktan sonra mide özel boyalar ile şişirilerek dikiş hattı kaçak tehlikesine karşı kontrol edilir.

Midenin büyük kenarı kesilip çıkarılarak 60 ile 120 ml arasındaki hacme sahip bir mide tüpü oluşturulur.

Tabi ki bu olması gereken prosedürdür. Genellikle işinin ehli olan alanında uzman cerrahlar harici bu prosedürü tam olarak takip eden cerrah sayısı azdır. Bazen ameliyat aletleri tek kullanımlık olmalarına rağmen steril edilerek defalarca kez kullanılır. Bunun sonucunda keskinliğini kaybeden aletler hastalarda kanamalara neden olur. Bazense mide içine ağız yoluyla sokulan referans borusu kullanılmadan midenin hacmi ayarlanılmaya çalışılır. Buda ilerleyen dönemlerde yeterince küçültülmeyen büyük bırakılan mideler yüzünden zayıflayamayan ve başarısız olan hastanalar demektir. İleri laparoskopi ve obezite cerrahisi konusunda uzmanlaşmadan ameliyat yapmayı deneyen cerrahlardan hele hiç söz etmek istemiyorum bile bunların sonuçları çok çok ağır olabilir. Sağlık bakanlığı bu duruma henüz el atmadığı bu işi bir standartta bağlamadığı için için doktorunu ve operasyonun yapılacağı hastaneyi seçmek tamamen hastanın sorumluluğuna kalmaktadır. Lütfen ameliyata karar verdikten sonra doktorunuzu ve doktorunuzun sizi ameliyat etmek istediği hastanenin koşullarının bu ameliyatlara uygun olup olmadığını araştırın.Bu konuyada ilerleyen yazılarımda detaylıca değineceğim.

Tüp Mide İle Kilo Kaybı Nasıl Olur?

Tüp mide ameliyatlarında kilo verimi iki mekanizmaya dayalı olarak sağlanır

  1. Midenin hacminin küçültülmesi ve hareket kabiliyetinin kısıtlanması ile mekanik olarak sağlanan kilo kaybı; hastalar daha yemek yiyebilirler ve yedikleri besinler daha büyük parçalar halinde bağırsağa geçer.
  2. Ghrelin olarak bilinen bir maddeyi üreten mide dokusu olan fundus kısmı çıkarıldığından hormonsal bir değişiklik meydana gelmesi sonucu kilo kaybı ; hastalar daha az acıkma daha uzun süren toklu hissi yaşarlar.
Tüp Mide Ameliyatının Sonucu Ne Kadar Kilo Verilir?

Tüp mide kısa sürede etkisi gözle görülebilen bir obezite ameliyatıdır. Hastalar ilk 6 ayda fazla kilolarının toplam fazla kilolarının %35-70 ini kaybederler. Kilo vermeleri teorik olarak iki sene devam edebilsde en hızlı ve en kolay kilo kaybettikleri dönem ilk 6 aydır. Hastalar arasında ki " altı ay altın ay " tabiri bu yüzdendir.
Mekanizma olarak Gastric Bypass ameliyatı ile çok farklı yapıda olsalar bile tüp mide ameliyatı ile bypass ameliyatı arasında 3 yılda verilen kilo miktarı kıyaslandığında benzer sonuçlar alındığı görülmüştür.

0 yorum:

Yorum Gönder

Bırakdığınız her yorum benim için çok önemli ve özel . Teşekkür ederim <3