5 Şubat 2015 Perşembe


Çocukluğumdan beri pazar günü kahvaltıları hep özeldir . Her pazar olmasada , pazar günleri kalabalık sofraları ve kahvaltıya gelen misafirlere bayılırım.


Geçen pazar yaptığımız ufak kahvaltı soframız için çiçek sosis , sarımsaklı ekmek ve peynirli yumurta yapmayı tercih ettim ben.

Demli çaylarımız ve koyu sohbetimiz eşiğinde uzun bir kahvaltı yaptık.

Peynirli Yumurta (tarifi için buradan buyurun )


Sarımsaklı Ekmek ( tarifi için buradan buyrun)

Çiçek Sosis

Neden kahvaltı etmeliyiz 
Bu alandaki uzmanların 20 yıldan fazla zamandır yaptıkları araştırmalara göre kahvaltı aşağıdaki sebeplerle en önemli öğün: 

Beslenmeyi düzenliyor: Kahvaltı etmek, günlük besin alımını düzene koyuyor. Basit bir kahvaltıda sık sık, kahvaltı gevreği, süt ve meyve yemek, vücut için mükemmel bir kalsiyum, B6, riboflavin, folate ve demir kaynağı.

Konsantrasyonu artırıyor: Kahvaltı eden çocukların sınıfta derslere daha fazla konsantre olduğu ve sınavlardan daha iyi not aldığı biliniyor, ayrıca bu çocuklar daha yaratıcı ve dikkatli oluyor. Aynı şekilde kahvaltı eden yetişkinlerde ofiste veya iş hayatında daha fazla çalışmalarına konsantre olabiliyorlar.

Kilo kontrolünü sağlıyor: 1994 yılındaki bir araştırma gösteriyor ki, kahvaltı etmeyen çocuklar edenlere göre iki kat daha fazla kilolu. Çok sayıda yetişkin de kilo vermek için kahvaltıyı atlıyor. Ancak böyle bir kilo verme programı ne yazık ki başarısızlığa uğruyor. Geçiştirilen öğünler ertesi gün daha fazla acıkmaya ve daha fazla kalori alımına neden oluyor. 

Nasıl vakit bulabilirsiniz ve kahvaltıda ne yemelisiniz?

Artık kahvaltının önemini vurgulayan bilimsel sebepleri biliyoruz fakat nasıl vakit bulup, gerçekten dengeli kahvaltı yapabileceğiz?

3 tip yiyeceği kahvaltı için düşünün: 

Enerji için işlenmemiş tahıllar ve lif;
Daha fazla lif ve vitamin için meyve ve,
Uzun süreli enerji için protein.

İŞLENMEMİŞ TAHILLAR KATEGORİSİ

İşlenmemiş tam tahıllar kategorisine, sıcak veya soğuk yulaf, kahvaltı gevreği, tam ekmekten yapılmış tost, ingiliz keki, bagel veya akşamdan kalan patates veya pirinç girebilir.
İşlenmemiş tahıllara bakış: Kahvaltı gevreklerini seçerken, içerdiklerini gösteren listeyen bakın. İlk içerik tam tahıl olmalı, yani rafine edilmek üzere işlenmemiş ve şeker eklenmemiştir. Daha sonra gevreği zenginleştiren vitamin ve minerallere bakmak gerekir. En sonunda elinizdeki farklı malzemelerle yepyeni tatlar yaratabilirsiniz. Bir yemek kaşığı crunch, lif ve vitamini gevreğinize ekleyin. 

Tatlandırıcılar ekleyin: Yulafınızı sıcak pişirecekseniz, öncesinde kendi istediğiniz malzemelerle kahvaltınızı tatlandırabilirsiniz. Elma sosu, kurutulmuş meyve veya dilimlenmiş taze meyve, birez esmer şeker ve tarçın ile afiyetle yiyebilirsiniz.

Hazır kahvaltı barlarından kaçının: Kahvaltı için hazır satılan barlar şekerlidir ve rafine edilmiş undan yapılırlar. Çoğu kahvaltı barının besleyici özelliği sadece markalarından ibarettir. Tam ekmekten yapılmış tost, bagel veya İngiliz keki de kahvaltı için alternatifleriniz arasındadır. Biraz fıstık ezmesi, reçel veya tarçın, keçi peyniri ile bu kahvaltılıkları da tatlandırabilirsiniz.

MEYVE KATEGORİSİ

Çoğu insan günde bir kez meyve yiyor onu da kahvaltıyla tüketiyor. Her gün bir muz yiyebilirsiniz fakat bundan daha yaratıcı davranabilirsiniz. Taze çilek, böğürtlen gibi meyveler soğuk yenen yulafa çok yakışır. Ayrıca kavun ile yulaf gerçekten iyileştirici niteliktedir. Akşamdan kalan meyve salatasının üzerine yoğurt ve az yağlı granola koyarak da kahvaltınızı hazırlayabilirsiniz. Ayrıca donmuş pankek veya waffleın üzerine yoğurt, bir fincan meyve ve tatlı şurup ekleyerek nefis bir pizza elde edebilirsiniz.

PROTEİN KATEGORİSİ

Protein içeren yiyecekleri kahvaltıya dahil edin. Hem tok tutarlar hem de öğününüzü tamamlarlar. Örneğin süt, yoğurt gibi günlük ürünler mükemmel bir protein kaynağıdır. Ayrıca geleneksel olarak kahvaltıda yenen yumurta da iyi bir protein kaynağıdır ancak çok fazla tüketilmesi sağlığa zararlı olabilir. Kaynatılmış yumurtayı tam tahıllı ekmekle deneyin. Ayrıca İngiliz keki ile de bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Yapışmayan tavada yumurtayı pişirin ve İngiliz kekinin üzerine koyun, üzerine de bir dilim az yağlı peynir dilimi koyun. Kahvaltıda yenen sosis ve beykın çok yağlıdır bu nedenle Kanada beykının deneyin hem daha az yağlıdır hem de daha lezzetlidir. Bir çok insan yumurta ile yapılan kahvaltılıkları sever, sebzeli omlet yapabilirsiniz, çırpılmış yumurta ile Kanada beykınını ve Fransız tostunu deneyin.


HAYAL GÜCÜNÜZÜ KULLANMAYI UNUTMAYIN

İnsanlar geleneksel kahvaltılıkları sevmedikleri için zsık sık kahvaltıyı atlarlar. Hayal gücünüzü kullanın. Örneğin pirincin üzerine biraz sebze ve bir parça tavuk koyun. Hindili bir sandviç, bir bardak süt ve biraz meyve kahvaltı için harikadır. Ayrıca yağlı malzemelerden hazırlanmış pizza da komple bir kahvaltı yapmanızı sağlayabilir. Eğer gevreklerden hoşlanmıyorsanız, sevdiğiniz şeyleri yiyin ama kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin.


ZAMANINI YÖNETMEYİ HAYAT STİLİ HALİNE GETİRİN

Yemek yemeye zamanınız yok mu? Geceden blenderı hazırlayın. Seçtiğiniz meyveleri ve sütü karıştırın ve sabaha kadar buzdolabında bırakın. Sabah 5 dakikadan az bir sürede hazır olacak. Süt ie meyveyi blendırda karıştırmak için hazır bekletin. Tost makinesinin üzerine kızarmaya hazır tostu koyun.Böylece 5 dakikadan daha az sürede kahvaltı hazırlamış olacaksınız. Bunlara zaman ayıramıyorsanız, kepekli ekmeğe fındık ezmesi sürün ve yanına bir dilim meyve ekleyin.Öğle yemeğiniz için ekstra sandviç hazırlayın ve yolda yiyin.
Unutmayın: Kendinize dikkat ederseniz, sadece kendiniz iyi hissetmezsiniz çocuklarınıza da iyi örnek olursunuz. Her sabah tüm tahılları, taze meyve ve protein içeren sağlıklı bir kahvaltı yapmaya çalışın. Sabah kahvaltınız için blendırı elinizin altında bulundurun ve sağlıklı soslar yapın. (kaynak için buradan buyrun )


2 yorum:

Bırakdığınız her yorum benim için çok önemli ve özel . Teşekkür ederim <3